Kontrakty na odległość – współpraca, możliwości

Bezprecedensowy stan z jakim mamy obecnie do czynienia, spowodował, iż zarówno nasze kontakty prywatne jak i biznesowe przybrały inny wymiar a przede wszystkim inną formę. Zakupy w sieci stały się jeszcze bardziej powszechne, kontakt z urzędami staje się w coraz większym stopniu możliwy zdalnie, założenie działalności gospodarczej praktycznie odbywa się elektronicznie. Wszelkiego rodzaju zdalne konferencje prowadzone w formie webinariów nie są czymś nowym , jednak skala ich lawinowego wzrostu w ciągu ostatnich kilku tygodni jest znacząca. Taka forma komunikacji – teraz z konieczności – z pewnością pozostanie z nami na dłużej a może i na zawsze w wielu obszarach naszego życia.
Dzisiaj my jako konsumenci ale również jako przedsiębiorcy jesteśmy w stanie wszelkie informacje znaleźć w sieci odwiedzając stronę www, fora internetowe, profile społecznościowe. Przedsiębiorcy prześcigają się w wymyślaniu nowatorskich form kontaktu – w tym zdalnym uzgadnianiu i zawieraniu kontraktów handlowych.

Zmiany i potrzeba dostosowania się do realiów naszego codziennego życia dotknęła również kancelarie prawne. Pomimo tego iż zdecydowana większość naszych Klientów podpisuje z nami umowy zdalnie – zarówno w korespondencji tradycyjnej jak i elektronicznej, to zdarzają się przedsiębiorcy, którzy nie są przekonani do tej formy współpracy.
Dzisiaj, kiedy dzięki różnego rodzaju możliwościom specjalistycznych aplikacji komunikacyjnych które wypierają „starego dobrego skype” kiedy wydaje się, że wszystko można załatwić właśnie bez potrzeby osobistego kontaktu, należy zadać sobie pytanie, czy aby na pewno musimy się osobiście spotkać?
Nasza kancelaria, dzięki właśnie nowatorskim formom komunikacji umożliwia dostosowując się nie tylko do obecnych warunków ale także na przyszłość, zaoszczędzić przede wszystkim czas poświęcony w konwencjonalnej formule na spotkania i uzgodnienia biznesowe. Wszystko możliwe jest z wykorzystaniem zarówno standardowej komunikacji elektronicznej ale także z wykorzystaniem nowych, alternatywnych form kontaktu zdalnego.
W zakresie zarządzania wierzytelnościami, wystarczy, że Klient podpisze z nami umowę, którą otrzyma drogą mailową i podpisaną odeśle pocztą tradycyjną. Pozwoli to nam niezwłocznie rozpocząć działania windykacyjne. Tak bardzo obecnie przestrzegane uwarunkowania związane z obowiązującym RODO muszą i są przy tym w pełni zastosowane.
A postępowanie sądowe?
Dzięki umowie którą Klient z nami podpisuje, w przypadku potrzeby skierowania sprawy na drogę postepowania sądowego, wszelkie czynności procesowe pozostają po stronie kancelarii, odciążając tym samym Klienta zlecającego sprawę.

Pojawiające się plany w zakresie „odmrożenia” sądów od połowy maja, powinny spowodować sukcesywne rozładowanie zaległości w sądach jakie niestety wystąpiły w związku z pandemią. Przypomnijmy: Projekt nowelizacji tarczy antykryzysowej, uchyla dotychczasowe przepisy o zawieszeniu terminów sądowych i procesowych. Ponadto, ma zostać rozszerzony katalog spraw pilnych – w tym tych dotyczących upadłości. Możliwa ma być także oczekiwana komunikacja z sądami przez ePUAP oraz e-rozprawy.
Niezależnie jednak od powyższego, warto również przypomnieć, że od roku 2010 działa w Polsce e-sąd, za pośrednictwem którego prowadzone może być Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Ten sąd nie zawiesił działalności i cały czas możliwe jest składanie pozwów w EPU. Dzięki stosowanej w kancelarii technologii, cały czas postępowania w e-sądzie są prowadzone. Warto o tym pomyśleć również w świetle obowiązujących przepisów prawa w zakresie przedawnień.

www.i-rs.pl

Udostępnij: